This is the Slide Show and Video Playlist of quite a few random matches of the “Copa de Bangkok” 2015 Brazilian Jiu Jitsu tournament held in Bangkok on April 4th, 2015, organized by BJJ Asia.

Click Here for the PHOTO GALLERY with all the images in High Resolution.  Follow us on Facebook, Twitter, Google+ or subscribe to our Youtube Channel or to our mailing list to stay up to date with our content.

 

BJJ Match Results:

Team Ranking

-1st: Arete BJJ
-2nd: ATT Thailand
-3rd: Marcos Escobar BJJ

Most Valuable Player

Robert Oda(Over Limit BJJ)

GI Adolescent

Under Yellow Belt Rooster (up to 53.5 kg)

-1st: Adam Akasyah(Marcos Escobar BJJ)
-2nd: Cameron Alexandra Grecia(Tiger Muay Thai)

Under Yellow Belt Feather (up to 64.0 kg)

-1st: Krittapak Treepetchkla(ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Andy Hong(Arete)

Under Yellow Belt Middle (up to 74.0 kg)

-1st: Pan Poonyakom(ATT/Roar Martial Arts)

Under Yellow Belt Absolute

-1st: Krittapak Treepetchkla(ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Andy Hong(Arete)
-3rd: Pan Poonyakom(ATT/Roar Martial Arts)
-3rd: Adam Akasyah(Marcos Escobar BJJ)

Over Orange Belt Light Feather (up to 58.5 kg)

-1st: Bruno Shiozaki(Over Limit BJJ)

GI Men Adult

White Belt Rooster (up to 57.5 kg)

-1st: Weerayuth Pinyoporn(ATT/Utcc)
-2nd: Duy Nguyen(Kimura BJJ)
-3rd: Taruetee Visetrit(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Sahakorn Kantakat(ATT/Utcc)

White Belt Light Feather (up to 64.0 kg)

-1st: Vighnesh Nathan(Indian Combat Sports Academy)
-2nd: Alvin Ong(Fortitude JiuJitsu Academia)
-3rd: Rungrot Posi(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Thawit Chupetch(ATT/Utcc)

White Belt Feather (up to 70.0 kg)

-1st: Dimitry Polozov(Bangkok Fight Lab)
-2nd: Inderpal Singh(Indian Combat Sports Academy)
-3rd: Segas Johan(Phuket top team)
-3rd: James Duffy(Phuket Top Team)

White Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Romario Sobreira(Phuket Top Team)
-2nd: Mitsuyoshi Kage(Arete)
-3rd: Tang Shao Jun(ATT Thailand/Q23)
-3rd: Chou Henrik(Taiwan BJJ)

White Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Richard Mearns(Phuket Top Team)
-2nd: Jan Kliem(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Aki Kortetmäki(RAW BJJ Team)
-3rd: Jonny Lutz(Phuket Top Team)

White Belt Medium Heavy (up to 88.3 kg)

-1st: Chris Clark(Phuket Top Team)
-2nd: Kevin Robertson(Bangkok Fight Lab)

White Belt Heavy (up to 94.3 kg)

-1st: Eric Mccrary(Tiger Muay Thai)
-2nd: Nick Drew(MonarchyMMA)
-3rd: Thotsapon Yatinan(ATT/Utcc)
-3rd: Lorenzo Botton(Drill JA)

White Belt Super Heavy (up to 100.5 kg)

-1st: Tim Holford(ATT Thailand / Q23)
-2nd: Eakkapop Khumsumran(Arete)
-3rd: David O’Donoghue(Phuket Top Team)

White Belt Absolute

-1st: Aki Kortetmäki(RAW BJJ Team)
-2nd: Romario Sobreira(Phuket Top Team)
-3rd: Lorenzo Botton(Drill JA)
-3rd: Nat Natchayangkul(Team Quest Thailand)

Blue Belt Rooster (up to 57.5 kg)

-1st: Bruno Shiozaki(Over Limit BJJ)
-2nd: Emma Xiong(Fortitude BJJ Academia)

Blue Belt Light Feather (up to 64.0 kg)

-1st: Harold Ko(Atos Jiu Jitsu)
-2nd: David Leonard(Alliance)
-3rd: Yazid Abidin(Fortitude BJJ Academia)
-3rd: Alexander Wen Yu Ng(Gracie Barra HK)

Blue Belt Feather (up to 70.0 kg)

-1st: Robert Oda(Over Limit BJJ)
-2nd: Sakuhei Mcculloch Hamada(Arete)
-3rd: Sebastian Hernandez(Arete)
-3rd: Masato Kono(ATT Thailand/Sri Racha BJJ)

Blue Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Nobel Lee(Busiido BJJ – Checkmat)
-2nd: Damon Soo(Marcos Escobar BJJ)
-3rd: Takayuki Iijima(Over Limit BJJ)
-3rd: Chester Chan(Hong Kong Jiu-Jitsu)

Blue Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Ong Asadamongkol(Arete)
-2nd: Raul Tapia(ATT Thailand/Q23)
-3rd: Chi Tuan Ong
-3rd: Russell Boyd(Evolve MMA)

Blue Belt Medium Heavy (up to 88.3 kg)

-1st: Issey Buangala(AKA Thailand)
-2nd: Aziz El Bakush(Kreation Jiu-Jitsu)
-3rd: Tauquil Atkinson(BJJ Myanmar)
-3rd: Jp Mestanza(Tiger Muay Thai)

Blue Belt Super Heavy (up to 100.5 kg)

-1st: Jonathan Fisher(ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Aacus Ee(Fortitude BJJ)
-3rd: Pär Larsson(Phuket Top Team/Art Of Roll (sweden))

Blue Belt Absolute

-1st: Robert Oda(Over Limit BJJ)
-2nd: Vic Dorfman(Phuket Top Team)
-3rd: Takayuki Iijima(Over Limit BJJ)
-3rd: Rob Egrot(Bangkok Fight Lab)

Purple Belt Light Feather (up to 64.0 kg)

-1st: Alex Schild(Tiger Muay Thai)

Purple Belt Feather (up to 70.0 kg)

-1st: Sayat Abdrakhmanov(Tiger Muay Thai)

Purple Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Taylan Ozmalkoc(Raw Crew Tinguinha BJJ)
-2nd: Thien Krua-Chottikul(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Ryuma Kaise(ATT Thailand/Sri Racha BJJ)

Purple Belt Medium Heavy (up to 88.3 kg)

-1st: Itamar Marani(Arete/Checkmat)
-2nd: Joseph Lee Mun Kien(Marcos Escobar BJJ)
-3rd: Tikhamporn Auscharanuwat(ATT Thailand/EMAC)

Purple Belt Ultra Heavy (100.6 kg and up)

-1st: Alexey Glushchenko(Phuket Top Team)

Purple Belt Absolute

-1st: Itamar Marani(Arete/Checkmat)
-2nd: Alexey Glushchenko(Phuket Top Team)
-3rd: Taylan Ozmalkoc(Raw Crew Tinguinha BJJ)
-3rd: Joseph Lee Mun Kien(Marcos Escobar BJJ)

Brown Belt Feather (up to 70.0 kg)

-1st: Masafumi Matsumoto(Redips)
-2nd: Aaron Goh(Leverage Combat Academy)

Brown Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Fang Han Lim(Marcos Escobar BJJ)
-2nd: Lip Jin Tee(Marcos Escobar BJJ)
-3rd: Niti Techottiasnee(ATT Thailand/ EMAC)
-3rd: Morgan Perkins(Bangkok Fight Lab)

Brown Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Mamoru Kashikura(Over Limit BJJ/ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Alan Tokio Yamashita(Over Limit BJJ)

Brown Belt Heavy (up to 94.3 kg)

-1st: Jens Petersen(Prokout)

Brown Belt Absolute

-1st: Mamoru Kashikura(Over Limit BJJ/ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Masafumi Matsumoto(Redips)
-3rd: Alan Tokio Yamashita(Over Limit BJJ)
-3rd: Lip Jin Tee(Marcos Escobar BJJ)

Black Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Rodrigo Caporal(Atos Jiujitsu)
-2nd: Ian Lee(Marcos Escobar BJJ)

Black Belt Absolute

-1st: Rodrigo Caporal(Atos Jiujitsu)
-2nd: Ian Lee(Marcos Escobar BJJ)

GI Men Master

White Belt Light Feather (up to 64.0 kg)

-1st: Makoto Shoei(Arete)
-2nd: Josh Moss(Team Quest Thailand)

White Belt Feather (up to 70.0 kg)

-1st: James Bandril(Juggermaut Fight Club)
-2nd: Ken Shono(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Krissada Meechai(ATT/Roar Martial Arts)

White Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Mitsuyoshi Kage(Arete)
-2nd: Chirachai Khammun(ATT Thailand/EMAC)
-3rd: Shin Watanabe(ATT Thailand/Sri Racha BJJ)
-3rd: Path Keetigan(ATT/Roar Martial Arts)

White Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Jean Marc Thomas(Evolve MMA)
-2nd: Rohin Vadera(Bangkok Fight Lab)

White Belt Ultra Heavy (100.6 kg and up)

-1st: Thomas Hallquist(Arete)

White Belt Absolute

-1st: Thomas Hallquist(Arete)
-2nd: Kevin Robertson(Bangkok Fight Lab)
-3rd: Jean Marc Thomas(Evolve MMA)

Blue Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Suwandi Lie(ATT Thailand/EMAC)
-2nd: Benjamin Dixon(Arete)
-3rd: Andrew Morgan(Bangkok Fight Lab)

Blue Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Foday Will Kromah(PITBUL ACADEMY JKT/ ATT THAILAND Q23)
-2nd: Raul Tapia(ATT Thailand/Q23)
-3rd: Dale Madill(Anchorage BJJ)
-3rd: Aj Lias Mansor(ATT Thailand Q23/ Borneo Tribal Squad)

Blue Belt Ultra Heavy (100.6 kg and up)

-1st: Jehan Jabar(Arete)

Blue Belt Absolute

-1st: Dale Madill(Anchorage BJJ)
-2nd: Benjamin Dixon(Arete)
-3rd: Suwandi Lie(ATT Thailand/EMAC)
-3rd: Andrew Morgan(Bangkok Fight Lab)

Purple Belt Light (up to 76.0 kg)

-1st: Steven Rhodes(Arete)
-2nd: Tulachart Seangsubcharti(ATT Thailand/EMAC)

Purple Belt Middle (up to 82.3 kg)

-1st: Takashi Hisano(Arete)

Purple Belt Absolute

-1st: Steven Rhodes(Arete)
-2nd: Takashi Hisano(Arete)
-3rd: Tulachart Seangsubcharti(ATT Thailand/EMAC)

GI Women

White Belt Rooster (up to 48.5 kg)

-1st: Kaori Tajima(Arete)
-2nd: Worathida Theopanich(ATT/Roar Martial Arts)

White Belt Light Feather (up to 53.5 kg)

-1st: Maysa Talerd(Arete)
-2nd: Phattrawan Watthakaworakul(ATT/Utcc)
-3rd: Varinthorn Vongkositkul(Arete)
-3rd: Mary Hasavari(ATT Thailand/Q23)

White Belt Feather (up to 58.5 kg)

-1st: Baiana Santos(Checkmat – Impact MMA)
-2nd: Sueann Tan(Fortitude BJJ Academia)
-3rd: Rathiya Songsuk(ATT Thailand/EMAC)
-3rd: Minyoung Kim(Arete)

White Belt Medium Heavy (up to 74.0 kg)

-1st: Joey Ng
-2nd: Emina Karic(Phuket Top Team/Art of Roll)
-3rd: Bianca Thomas(Phuket Top Team)

White Belt Absolute

-1st: Kaori Tajima(Arete)
-2nd: Minyoung Kim(Arete)
-3rd: Varinthorn Vongkositkul(Arete)
-3rd: Tammi Willis(BJJ Myanmar)

Blue Belt Medium Heavy (up to 74.0 kg)

-1st: Emma Xiong(Fortitude BJJ Academia)
-2nd: Anna Baranova(Tiger Muay Thai)

Blue Belt Heavy (up to 79.3 kg)

-1st: Amelia Lui(Atos Jiu Jitsu)
-2nd: Suriakala Sivalingam(Marcos Escobar BJJ)

Blue Belt Absolute

-1st: Amelia Lui(Atos Jiu Jitsu)
-2nd: Anna Baranova(Tiger Muay Thai)
-3rd: Emma Xiong(Fortitude BJJ Academia)
-3rd: Suriakala Sivalingam(Marcos Escobar BJJ)

Purple Belt Middle (up to 69.0 kg)

-1st: Su Ling Chan(Marcos Escobar BJJ)
-2nd: Magdalene Tan(Marcos Escobar BJJ)
-3rd: Jemima Wright(ATT Thailand/Q23)

Purple Belt Absolute

-1st: Magdalene Tan(Marcos Escobar BJJ)
-2nd: Su Ling Chan(Marcos Escobar BJJ)
-3rd: Jemima Wright(ATT Thailand/Q23)


Photo Credits: Cherry Foto – www.saranyachalermchai.com
Results source: www.aretethailand.com

This Event is Closed